Odhlučnění nahrávacího studia

Kvalitní, ničím nerušený zvuk, pro vaše nahrávání zvuku

Už při projektovaní nahrávacího studia nebo poslechové audio místnosti je nutné myslet na dvě zásadní věci.

Téměř určitě musíte myslet na odhlučnění stěn, stropu a podlahy, aby se hluk nepřenášel do sousedních místností. Zároveň vás nikdo nebude rušit při sledování filmu nebo poslouchání hudby.

Odhlučnění řešíme stavebními úpravami, posilováním stavební neprůzvučnosti stěn, stropů a podlah.

Samozřejmostí je i vyřešení prostorové akustiky, tj. dosažení optimální ozvěny v prostoru, vhodné pro video a audio projekci. Na prostorovou akustiku používáme materiály s vysokou absorpcí potažené látkou nebo přímo akustické panely z látky nebo dřeva.

Věděli jste, že různý zvuk se šíří jinak v různých místnostech?

Umělci často nepoznávají svoje vlastní díla, když vystupují na pódiích nebo v akusticky neupravených místnostech. Aby se tomuto problému zabránilo, měla by být každá místnost navržena s ohledem na určitý druh hudby a nástrojů. Už v nahrávacích studiích by se mělo zohlednit to, kde se bude hudba hrát a jak by měla znít. V závislosti na těchto kritériích je možno navrhnout nejvhodnější akustické řešení a způsob jeho umístění. Jen tak je možné dosáhnout požadovaného účinku při atraktivním designu.

Dnes mají nahrávací studia multifunkční význam

Profesionální studia však dnes slouží často pro různé účely. Vytváří se v nich zvukové nahrávky, konkurzy, slouží jako masteringové a mixovací studia, používají se pro dabing nebo živé vysílání. To je na jedné straně ekonomicky výhodné, na druhé straně náročné z hlediska akustiky a zvukové izolace.

Dbejte též na kvalitu použité zvukové izolace

Kromě kvalitní zvukové akustiky v nahrávacím studiu jsou taktéž důležité použité zvukové izolace, které je možno použít kdykoliv bez toho, aby zasahovaly do ostatních místností, ve kterých žijí jiní lidé obývající budovu, v níž se nachází ateliér. Po realizaci projektu dosažené výsledky změříme a naměřené hodnoty odevzdáme klientovi. Pokud i vy plánujete výstavbu nebo upgrade svého studia, kontaktujte nás kvůli cenové nabídce a profesionálním radám.

Příklad realizace - prostorová akustika audio místnosti

Takto vypadala místnost před realizací – klientovi jsme místnost kompletně změřili a zjistili jsme, že doba dozvuku (ozvěna), je nad námi doporučenou hranicí (viz. graf).

Udělali jsme akustický přepočet a navrhli jsme osazení akustických závěsů, osazení designových panelů na stěnu a strop. 

Akustické závěsy jsme osadili na 3 strany na jedné spojené kolejničce. Je možné je shrnout a odkrýt okna. Na strop jsme osadili 8 akustických panelů z látky a 4 akustické dřevěné panely na stěnu.

Po realizaci se celý prostor kontrolně přeměřil, abychom si potvrdili správnost realizace. Klíčové bylo stažení nízkých frekvenci pod 0,5 sekundy. Celá realizace dopadla velmi dobře s velkou spokojeností klienta.

Vhodné produkty pro prostorovou akustiku

Zvuková izolace stěny, stropu a podlahy

Odhlučněním uvedených konstrukcí výrazně snížíte nebo zrušíte hluk a nebudete rušit okolní místnosti.

Odhlučnění stěny

Zvýšení vzduchové neprůzvučnosti Rw, tloušťky od 3,7 cm.

Odhlučnění stropu

Primární odhlučnění proti hluku vznikajícího v prostoru (tv, řeč..)

Odhlučnění podlahy

Vzduchová (hlas, tv - Rw) i kročejová neprůzvučnost (krok - Lnw).


Máte problém s hlukem? Kontaktujte nás.Core: v0.0.290 Plugin: v0.0.91