Kročejová izolace pro BD Laskonka, Bratislava

  • Realizace
  • Kategorie Kročejová izolace
  • Klient BD Laskonka
  • Lokalita Bratislava
  • Problém Splnění kročejové normy

Jaký problém jsme řešili

BD nesplňoval stavební normu pro kročejový hluk, takže nemohl být zkolaudován. Při výstavbě podle všeho došlo k závažným chybám při projektování nebo výstavbě.

Naším úkolem bylo snížení hladiny hluku Lnw pod 53 dB.

Návrh a měření

Jelikož nás klient oslovil až v momentě, kdy měl vylitý potěr, doporučili jsme jediné možné řešení – kročejovou podložku InsulParq 2+ pod parkety v tloušťce 2 mm. 

Výsledek měření

S přehledem jsme splnili stavební normu a zadání klienta, což jsme samozřejmě rádi.

Na druhé straně, velmi neradi vidíme takové výsledky, protože pro nás není prvořadé splnit stavební normu, ale aby klienti a obyvatelé bytů slyšeli co nejméně kročejového hluku. Toho můžeme dosáhnou pouze při intenzivní komunikaci ve fázi projektu a osazení nejlepší kročejové izolace přímo pod potěr. Tehdy by byly výsledky daleko lepší než v tomto případě.

Neodpustíme si porovnání

Pokud by byl projekt navržen správně, výsledky by vypadaly úplně jinak, jako například u našeho návrhu pro BD v Petržalke, Bratislava.

Pro vysvětlení, čím méně dB na grafu, tím méně je slyšet kročejový hluk a dupání. Každé 3 dB znamenají snížení o 50% pro lidské ucho.

Pravá část grafu není podstatná. Zda tam máme hluk 18 dB nebo 29 dB je pro ucho úplně jedno. Důležitá je právě levá část, nízké a střední frekvence, kde vidíme 10 – 17 dB rozdíl, což je rozdíl opravdu výrazný.

Insulit 4+2 (ŽB deska 250 mm, 16 mm sys. deska, potěr 50 mm) Lnw 39 dB
Železobetonový strop a běžná izolace

Použité produktyMáte podobný problém? Kontaktujte nás.
Core: v0.0.150 Plugin: v0.0.90