Testování akustiky v novostavbě

  • Případová studie
  • Kategorie Snižování ozvěny
  • Klient Potichu.sk - interní měření
  • Lokalita Bratislava, Slovensko
  • Problém Velká ozvěna v atriu budovy

Víte jaká je optimální doba dozvuku?

Měřili jsme dobu dozvuku (ozvěnu) ve společných prostorách.  Čistě pro zajímavost, bez následného řešení, za účelem poukázání na kvalitu projektování novostaveb. Otevřené schodiště působí jako komín pro zvuk a podle výsledků měření je vidět, že při frekvenci 250 Hz je doba dozvuku přes 6 sekund, tj. 6 sekund trvá, než zvuk utichne.

Optimální doba dozvuku je pod 1,5 sekundy. V upravených prostorách jako tv místnost, audio místnost, jednací sál a podobně pod 1 sekundu.

Video z testování

Náš akustik, Ing. Zdenko Nosko, sofistikovanými metodami zjistil reálnou dobu dozvuku v dané novostavbě. Následně měření vyhodnotil a poukázal na akustické nedostatky vybraných novostaveb. Podívejte se na video a možná budete překvapení tím, s jak špatnou akustikou zápasí současné novostavby.

Doba dozvuku při různých frekvencích

Na grafu níže můžete vidět čas potřebný k tomu, aby dozvuk zanikl. Lidská řeč se pohybuje ve frekvencích 100 - 200 Hz, takže doba dozvuku je 4 - 6 sekund.

Závěr

Zjistili jsme, že zvuková akustika současných novostaveb je ve velké míře podceňována. Bydlet v novostavbě proto ještě neznamená bydlet kvalitně. Naměřené výsledky jistým způsobem překvapily i nás, a to jsme se ještě nezajímali o použité stavební materiály a akustickou pohodu v jednotlivých bytech a meziposchodích.

Vyjádření klienta

Toto naše měření proběhlo anonymně a obyvatelé novostavby se k naměřeným hodnotám nevyjádřili. Pokud by tak učinili, určitě bychom se setkali s nejednou negativní reakcí. Jestliže bydlíte v novostavbě a trápí vás podobný problém s dobou dozvuku, neváhejte a kontaktujte nás. Potřebné informace s možnostmi řešení hledejte na naší stránce v sekci akustika nebo nás jednoduše kontaktujte e-mailem nebo telefonicky.

Naši stávající zákazníci si pochvalují bezproblémovou a promptní komunikaci, rychle si dokážeme dohodnout obhlídku na místě i samotnou realizaci v rámci našich termínových možností.

Samotné akustické měření zrealizujeme ještě předtím, než se do vysněného bytu v novostavbě nastěhujete. Vyhnete se tak mnoha problémům v budoucnosti.Máte podobný problém? Kontaktujte nás.
Core: v0.0.290 Plugin: v0.0.91